środa, 14 maja 2014

O co w tym wszystkim chodzi?


Jeśli zdołałyśmy choć odrobinę zainteresować was tematem małych zwierząt, ich życiem i potrzebą funkcjonowania wspólnie z niai, śmiemy sądzić, że nasze pomysły mogą was zainteresować.
Docierając do sedna sprawy pragniemy zaproponować wam pewne rozwiązania.

Wspólnie z koleżanką przy wspólnych spotkaniach w parkach Łodzi oraz zamiłowaniu do zwierząt spędzałyśmy sporo czasu na rozmowach o tym co wokół nas się dzieje, co mogłybyśmy zmienić w naszym otoczeniu, debatowałyśmy o tym czego jeszcze nie wiemy i co powinnyśmy wiedzieć o środowisku, w którym przebywamy.

Postawione zostało nam zadanie zaprojektowania przestrzeni dla zwierząt urzędujących w naszej okolicy to temat z początku wydający się skupiać uwagę na budce z deseczek dla ptaków, karmniku czy ewentualnie misce dla bezdomnych kotów w ujęciu bardziej "designerskim"
Problem ten jednak zrozumiałyśmy szerzej. Zwierzęta radzą sobie w naszym otoczeniu, jedne lepiej drugie gorzej rzadko potrzebując naszego realnego wsparcia, prócz ewentualnego pokarmu, którym niekiedy nie są w stanie zdobyć same.
Ale czy jesteśmy świadomi ich potrzeb, czy jesteśmy świadomi zagrożeń z którymi codziennie muszą się borykać?
Czy nie jest lepiej funkcjonować razem ale z pełną świadomością?

Naszym głównym celem jest skupienie waszej uwagi na otaczającym was świecie, na zwierzętach, które ukrywają się często przed naszym wzrokiem, prowadzą nocne życie lub niespostrzeżenie przelatują nad naszymi głowami. Zwierzętach, które mimo wszystko zawsze są wokół nas, czasami zbyt chore lub słabe by przed nami uciec. Dajmy im ratunek.... pamiętając o nich zawsze!

Postanowiłyśmy zaprojektować proste w formie schronienia i karmniki dla ptaków i małych gryzoni.


Domki dla ptaków cechuje ich łatwa w złożeniu forma i bardzo ważny fakt, że możemy takich domków nosić duża ilość w swojej torbie czy plecaku, gdyż przed złożeniem zajmują one minimalną ilość miejsca.
Czemu to tak istotne? Dlatego choćby, że przypomina nam o istocie dokarmiania ptaków, o tym że jako główni drapieżcy możemy pomóc im żyć obok nas i rozkoszować się ich towarzystwem, pięknym śpiewem. Idąc parkiem, lasem, czy we własnym ogrodzie możemy szybko złożyć domek lub karmink, wsypać garstkę ziarna dla zachęty, szybko zawiesić i dzięki tym malym gestom uświadamiać ogromną ilość ludzi.





Drugą formą schornień, w których rówież możemy zwierzętom podać posiłek są "wiszące robaki",
wzorowane są na układzie  pancerza pancernika oraz kształcie przeciętnej nory.


W pierwotnej wersji "robaczki' te mają przypominać nam o mieszkańcach z bardziej przyziemnej strefy.
Mogą one być schronieniem dla jeży buszujących w ogrodzie lub ogrodzie, przysypane liśćmi i lekko glebą lub osadzone w krzewach przypominać będą sąsiadom lub spacerowiczom o obecności małych zwierząt.


Biel kartonu z pewnością skupi uwagę przechodniów. Przypomina to nam jak powinniśmy się rozglądać i  być czujni na pomoc rannym zwierzętom. Umieszczanie takich schronień ma na celu przypominanie nam o obecności zwierząt oraz o fakcie iż często żyją w ukryciu i musimy uważać by choćby grabiąc liście nie zrobić któremuś krzywdy.



Wraz z budkami są łatwe w zawieszeniu, choć bardziej skomplikowanie w zrobieniu samemu .
Razem tworzą sumbiozę z naturą dodając jej uroku oraz funkcjonalności.


Jako karmniki wyglądają jak latające organiczne obiekty, będące formą dekoracyjną ale również po wsypaniu ziaren bezpiecznym schronieniem przy posiłku.  







Co wy na to aby zrobić i roznieśc kilka takich przyjemniaków w pobliskich parkach, porozmawiać z ludźmi o zwierzętach wokół nas? :)

Pozdrawiamy serdecznie!

Wraz z naszymi nieocenionymi pomocnicami Monika i malutką Zulą :)













4 komentarze:

  1. Super inicjatywa :) bardzo mi się podoba. Niech nasze kochane zwierzątka poczują się bezpiecznie. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczne karmniki i schronienia. Grunt to dobry i prosty pomysł, łatwa realizacja i wsparcie dla zwierzaków!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawa forma tych "tubowych" karmników dla ptaków, zastanawiam sie tylko nad kosztem realizacji takiego projektu z twardszych i wytrzymalszych materiałów niż papier, np plastik.

    OdpowiedzUsuń
  4. Planujemy swoje projekty wykonać z Priplaku to ekologiczne tworzywo, odporne na wodę, bardzo plastyczne i stosunkowo nie drogie. Średnia cena za metr kwadratowy to od 8zł do 14zł więc w przypadku małych form karmników oraz maksymalnego wykorzystania ryzy takiego papieru zamykamy się w niewielkich kosztach - całe szczęście - dla nas studentek niskie koszta każdej inicjatywy są ważnym elementem :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń